UL. CHAŁUBIŃSKIEGO 1 58-573 PIECHOWICE SZKLARSKA PORĘBA DOLNA

TEL. +48 693 116 410 TEL./FAX +48 75 717 25 51

Okolica

Karkonosze

Karkonosze to najwyższe pasmo Sudetów. Wiedzie tędy wiele szlaków turystycznych, są zróżnicowane pod względem trudności. Przy górskich szlakach znajdują się na schroniska turystyczne, które dysponują bazą gastronomiczną i noclegową takie jak Samotnia czy Odrodzenie. Specyficzny mikroklimat a Karkonoszy i średnia roczna temperatura w okolicy zera powoduje, że śnieg miejscami leży nawet do lata. Karkonosze obfitują w przepiękne widoki i bogactwo natury.

Śnieżka

Śnieżka to najwyższy szczyt Karkonoszy, położony na wysokości 1602 m n p. m. W połowie XIX wieku powstało tu schronisko, a w latach 1967-76 Obserwatorium Meteorologiczne. Przez większą część roku panują tu surowe warunki atmosferyczne zbliżone do tych za kołem podbiegunowym: niskie temperatury, porywisty wiatr, obfite opady deszczu i śniegu oraz mgła. Jedak latem podczas ładnej pogody jest doskonałym punktem widokowym, bo w sprzyjających warunkach widoczność sięga nawet 200 km.

Szrenica

Szrenica mieści się przy głównym, czerwonym szlaku górskim niedaleko granicy z Czechami. Jest atrakcyjne zarówno latem jak i zimą. Biegną tędy liczne szlaki turystyczne a w pobliżu znajdują się nartostrady z wyciągami. Pokrywa śnieżna zalega tu przez przynajmniej sześć miesięcy w roku. Do schroniska można dotrzeć o każdej porze roku. Najprostsza droga wiedzie od Szklarskiej Poręby, gdzie można wjechać wyciągiem.

Świątynia Wang

Świątynia Wang to ewangelicki kościół w Karpaczu, który został tutaj przeniesiony w 1842 roku z miejscowości Vang w Norwegii. Konstrukcja kościółka powstała z sosnowych bali bez użycia gwoździ, wszystkie łączenia stanowią złącza ciesielskie. Ze śląskiego granitu zbudowano wieżę, który chroni kościółek przed porywistym wiatrem. Przy świątyni znajduje się cmentarz, na którym zostali pochowani wierni z miejscowej parafii oraz ofiary gór. Spoczywają tu między innymi Tadeusz Różewicz, Henryk Tomaszewski.

Szklarska Poręba

Szklarska Poręba położona jest u zbiegu Karkonoszy i Gór Izerskich, u podnóża góry Szrenica, w dolinie rzeki Kamiennej. Jako jedna z niewielu sudeckich miejscowości otoczona jest niemal w całości lasami - będącymi charakterystycznym elementem górskiego regionu.

Samo miasto leży na wysokości od 440 do 886 m n. p. m. Pomimo pierwszego wrażenia, jakoby było to miejsce dość zatłoczone i licznie uczęszczane, to na stałe zamieszkuje je zaledwie ok. 8 tys. mieszkańców. Dzięki sprzyjającemu położeniu idealnie nadaje się do rozpoczęcia górskiej przygody - także po terytorium Czech.

W okolicy znajduje się kilka przejść granicznych.

Szklarska Poręba narodziła się wraz z rozwojem hutnictwa szklanego oraz ekspansywnymi poszukiwaniami kamieni szlachetnych i kruszców. Na wieść o swych bogactwach naturalnych w XIII wieku w posiadanie tych ziem wszedł zakon Joannitów z Cieplic. Już 100 lat później powstała tutaj pierwsza huta szkła.

Kolejnymi inicjatorami nowych miejskich przedsięwzięć była rodzina Schaffgotschów, której majątek stanowiły terytoria położone przede wszystkim w górach i na przedgórzu. Natomiast już od początków XIX wieku miasto związało się na dobre z turystyką. Bardzo modne stały się górskie wycieczki i wypoczynek w stacjach klimatycznych.

Więcej o atrakcjach turystycznych na stronie www.e-szklarska.com/wartozobaczyc.php

OKOLICE SZKLARSKIEJ PORĘBY

Atrakcje turystyczne:

· Wodospad Szklarki 30- 40 min.
Wodospad Szklarki to drugi co do wielkości wodospad w Karkonoszach. Usytuowany jest na wysokości 520 m n. p. m. i ma 13,3 m wysokości. Woda przepływa szeroką kaskadą zwężając się ku dołowi. Można dostać się tam szeroką leśną dróżką wzdłuż rzeki Kamienna. Z dotarciem nie będą miały problemu osoby z dzieckiem w wózku oraz osoby niepełnosprawne. W 1868 przy wodospadzie zbudowano gospodę, w której obecnie mieści się schronisko Kochanówka.

· Skałka Chybotek 20- 30 min.

· Złoty Widok i Grób Ducha Gór - Rzepióra 20 min.

· Vlastimilówka - wystawa prac malarza V. Hoffmana - 20 min.

· Zabytkowa lipa sądowa 5min.

· Kościół Niepokolanego Serca NMP - 100 m.

· Kościół MB Różańcowej - 5min.

· Nagrobek Carla Hauptmanna - 2 min.

· Zakręt Śmierci 40 min.
Zakręt śmierci znajduje się na wysokości 775 m n. p. m. na drodze pomiędzy Szklarską Porębą a Świeradowem Zdrój. Jest bardzo niebezpieczny i ostry. Warto tu zatrzymać się i podziwiać panoramę Karkonoszy i Kotlinę Jeleniogórską. Nawa pochodzi od licznych wypadków samochodowych, które miały tu miejsce. Poniżej Zakrętu Śmierci przy szlaku na Zbójeckie Skały mieści się sztolnia kopalni pirytu z XVII w.

· Stara Chata Walońska 40 min.

· Muzeum Ziemii 25 - 30 min.

· Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej (interaktywne muzeum) 1 godz.20min.

· Wyciąg na Szrenicę 1 godz. 20 min.

· Wodospad Kamieńczyka 2 godz.

· Śnieżne Kotły - rezerwat 3,5 - 4 godz.

· Schronisko pod Łabskim Szczytem 3 godz.

· OTGPS (Giełda Piosenki Turystycznej) 25 min.

· Park Linowy 50 min.

- Letni tor saneczkowy 1 godz.

- Dino park 40 min.

 - Krucze skały 10 - 15 min.

 - Skałki wspinaczkowe 5 min.

Szlaki rowerowe

Wokół Szklarskiej Poręby, a także w samym mieście wytyczonych jest już ponad 200 km tras rowerowych o różnym stopniu trudności, dla amatorów, sportowców i rodzinnych wycieczek. Miasto jest doskonałym punktem wypadowym wycieczek w głąb polskich i czeskich Karkonoszy i Gór Izerskich oraz do atrakcyjnych, turystycznych miejscowości po jednej i drugiej stronie granicy.

Trasy rowerowe Szklarskiej Poręby łączą się z trasami rowerowymi okolic Harrachova o Korenova (Czechy) przez turystyczne-górskie przejścia graniczne. Przez Szklarską Porębę przebiega Euroregionalny długodystansowy szlak rowerowy „Liczyrzepa" ER-2 biegnący przez całe Sudety - z Zittau do Mieroszowa.

Single Track

Single Track są nie lada atrakcją dla osób ceniących aktywny tryb życia i jazdę na rowerze. Są to naturalne ścieżki rowerowe, biegnące przez las pomiędzy drzewami i wśród leśnych polan, o maksymalnym nachyleniu 5 procent i szerokości do 0,8 m. Znajdują się w Świeradowie Zdroju przy gondoli. Znaczna część tego typu tras znajduje się także po czeskiej stronie Karkonoszy. Single Track są zróżnicowane pod względem trudności i zaawansowania.